Panerai Submersible – dwie odsłony

_MG_1561_HDR

Możliwość personalizacji akcesoriów skórzanych o elementy liternictwa nie jest niczym nowym, a jednak w paskach do zegarków nie był to nigdy element wiodący. Nietrudno o odpowiedź – ciężko wpleść je tak, aby całość dobrze się komponowała, a jednak jest jeden kanon paskowy w którym nie ma z tym problemu.

Kiedy po raz pierwszy zetknąłem się z tłoczeniami liter w skórze, wiedziałem że chcę mieć taki alfabet w pracowni. Ładnie wytłoczone wyrazy są czymś co przykuwa uwagę i sprawia, że spersonalizowany produkt robi spore wrażenie.

Pierwszym produktem na którym zastosowałem wąską bezszeryfową czcionkę był cardholder wykonany dla znajomego ze Szwecji. Wąskie litery kojarzą mi się z okresem przedwojennym, a jednocześnie pasują do typografii przywodzącej na myśl wojskowe oznaczenia.

_MG_0149_HDR _MG_0144_HDR _MG_0148Kiedy jeden z kolegów zamówił pasek do powstającego polskiego zegarka Vratislavia Conceptum VIS, wiedziałem jaki element ekstra chciałbym zaproponować.

VIS jest zegarkiem oddającym hołd polskiej broni z FB Radom:

Pasek został wykonany z garbowanej roślinnie skóry, która następnie została postarzona odpowiednimi woskami. Nowy produkt do VISa został spersonalizowany tłoczeniem odpowiedniej referencji zgodnej z zamówioną wersją zegarka. Zamontowana czarna klamra przysłana przez kolegę komponuje się z kopertą:

_MG_1403_HDR _MG_1401_HDR _MG_1399_HDR _MG_1397_HDRDodatkowe tłoczenie na szlufce – PL – wpadło mi do głowy kiedy wertowałem zdjęcia wojskowych ładownic z których nie raz wykonywałem paski. Mała punca z krzyżem Helwetów była inspiracją do oznaczenia.

Pasek do VISa bardzo się spodobał forumowiczom z klubu zegarkowego. Jeden ze znajomych wymarzył sobie taki pasek do swojego Panerai PAM199 Regatta. Możliwości tłoczenia są nieograniczone, więc zdecydował się na coś bardziej osobistego niż referencja zegarka (PAM199), mianowicie inicjały i datę urodzenia.

_MG_1495_HDR _MG_1496_HDR _MG_1492_HDRNa postarzanej, woskowanej skórze inicjały nabierają mocnego charakteru.

Panerai 199 to unikalna (o ile w mnogości edycji Pama można tak mówić 😉 ) edycja 500 sztuk z 2004 roku. Klasyczna koperta Luminor została wyposażona w fakturowaną tarczę. W tamtym czasie stosowano jeszcze tryt jako substancję luminescencyjną, stąd piękny starzony kolor na wskazówkach i indeksach.

_MG_1512_HDR _MG_1511_HDR _MG_1509_HDR1 _MG_1513_HDR _MG_1515Kolejny Pam który zawitał do pracowni, również okazał się być wersją Submersible (typowy nurek Panerai, obrotowy bezel), za to w masywniejszej kopercie oznaczonej 1950. Przyznam, że z racji grubości i profilu preferuję klasyczne koperty Luminora takie jak ma np PAM112 (mój ulubiony), ale do podwodniaka,  1950 pasuje jak ulał – jest wielkim ciężkim klocem i jest w tym spójny. Klasyczne (nie-sub) Luminory w kopercie 1950 nie wyglądają tak atrakcyjnie.

Panerai PAM243 posiada wodoszczelność 1000 metrów oraz zawór helowy (przydatny dla każdego biurkowego nurka 😉 ) i na nowym pasku z zabytkowej wojskowej ładownicy utrzymuje klimat znany wszystkim miłośnikom marki Panerai:

_MG_1558_HDR _MG_1557_HDR _MG_1555_HDR _MG_1550_HDR _MG_1562_HDR _MG_1561_HDR

Ten wpis został opublikowany w kategorii Paski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>